Yaprakhisar Köyü Ziga Kaplıcaları

Güzelyurt İlçesine bağlı Ihlara Vadisi'nin sınırında yer alan Yaprakhisar Köyündeki Ziga kaplıcaları, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilirken, bölge doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline geliyor.

Yaprakhisar Köyü Ziga Kaplıcaları
Yaprakhisar Köyü Ziga Kaplıcaları
Yaprakhisar Köyü Ziga Kaplıcaları
Yaprakhisar Köyü Ziga Kaplıcaları
Güzelyurt İlçesine bağlı Ihlara Vadisi'nin sınırında yer alan Yaprakhisar Köyündeki Ziga kaplıcaları, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilirken, bölge doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline geliyor. Ihlara Vadisi'ne panoramik bakış açısına sahip Ziga kaplıcalarında termal suyun sıcaklığı 47 derecedir.
Kaplıcaların suları içme kürü ve banyo kürü olarak kullanılabilir. Kaplıcalar bölgesinde 48 oda, 96 yatak kapasiteli konaklama tesis, 2 adet kapalı termal havuz bulunur.
Kaplıcaların eski çağlarda Romalılar tarafından şifa merkezi olarak kullanıldığı bilinir.
Mineral açısından oldukça zengin olan Ziga kaplıcaları banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı, tamamlayıcı tedavisinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıkların tedavisinde yardımcı, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Ayrıca metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ziga kaplıcalarında iki otel hizmet verirken, bir otelin de inşaatı devam etmektedir.
Ziga Travertenleri
Ziga sıcak suları birçok mineralin birleşiminden oluşurken, içerisinde bol miktarda kalsiyum, sodyum klorür ve hidrokarbonat iyonu bulunması sebebi ile tortu bırakmaktadır. Suyun içinde bulunan katyon ve anyonların traverten oluşumuna uygun olması dolayısıyla bölge traverten alanı olarak planlanmış ve travertenlerle ilgili bir proje yapılmıştır.
Ziga bölgesinde sarı renkte geniş bir traverten alanı oluşturularak kalsiyum, sodyum ve kükürtlü su tortuları muhteşem bir görüntü oluşturarak Ziga Termal Havzasına ayrı bir görsellik katmıştır.
  • Debisi 150 litre/saniyedir.
  • Sodyum sülfat bulunur.
  • Klorür bulunur.
  • Hidrokarbonat bulunur.
  • Kalsiyum bulunur.
  • Bikarbonat bulunur.

Kaplıca suları bulundurduğu mineraller sebebiyle, kükürtlü sarı tortu oluşturur. Aksaray İl Turizm Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi iş birliği ile, kaplıcalar bölgesinde yapay traverten havuzlar yapılmıştır.